Dachy – Geometria wykreślna, czyli jak narysować dach, żeby nie wiało!
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się pod tym magicznym kawałkiem dachu, który masz nad głową? Nie? Spokojnie, zaraz się dowiesz! W tym artykule opowiem Ci o podstawowych elementach dachu, a potem razem rozwiążemy dwa zadania. Brzmi jak plan? To lecimy!
Elementy dachu – bez czego dach to tylko deska na kijach
Zanim zaczniemy rysować dachy, musimy poznać kilka podstawowych pojęć. Bez obaw, nie jest to tak skomplikowane, jak zapamiętanie imion wszystkich sąsiadów z bloku.
Połać dachu – czyli dach w pełnej krasie
Połać dachu to nic innego jak ta część, na której spoczywają nasze ukochane dachówki. Można powiedzieć, że to prawdziwy dach. Reszta to detale!
Krawędź narożna – punkt wyjścia do wszelkich awantur o przecieki
Krawędź narożna to ta wypukła część dachu. Wyobraź sobie dach jako górę – to właśnie krawędzie narożne są szczytami tej góry, a Twoja rodzina wspinaczami, którzy zaraz ześlizgną się do rynny!
Krawędź koszowa – dachowy żleb
Krawędź koszowa to dokładne przeciwieństwo narożnej – jest wklęsła. To tam woda chce spływać, ale czasem z niewiadomych przyczyn postanawia zostać na dachu i zrobić Ci niespodziankę podczas deszczu.
Kalenica – najwyższa liga dachu
Kalenica to taka linia mety dla wody, ale dla Ciebie to najwyższy punkt dachu. Zawsze równoległa do okapu (o tym za chwilę).
Okap – nie tylko dla kucharzy
Okap to miejsce, gdzie dach kończy się w wielkim stylu, oddając pałeczkę rynnie. To tam dach mówi "do widzenia" wodzie, której tak nienawidzisz, kiedy kapie Ci za kołnierz.
Podstawowe zasady dachologii – szybkie wprowadzenie
Zapamiętaj: kalenica zawsze jest równoległa do okapu. A krawędź narożna? Zawsze jest dwusieczną kąta dachu. Proste? No, prawie jak twierdzenie Pitagorasa. Ale nie martw się, zaraz wszystko stanie się jasne!
Zadania – jak narysować dach, żeby sąsiedzi zazdrościli
Skoro już wiesz, co i jak, przejdźmy do prawdziwej zabawy, czyli rysowania dachu. Wyciągaj kartki, ołówki i lecimy z zadaniem!
Zadanie 1: Dach prostokątny – bo klasyka zawsze w modzie
Treść zadania
Narysuj poprawnie wyglądający dach, którego wartość kąta musi być równa α. Budynek jest w kształcie prostokąta.
Jak zacząć? Dwusieczne na start!
Co robimy na samym początku w tego typu zadaniach? Najpierw robimy dwusieczne kątów u podstawy budynku, czyli na prostokącie (patrz rysunek poniżej). Dwusieczne kątów to będą krawędzie naszego dachu. Tam, gdzie się spotkają dwusieczne mamy kalenice, czyli najwyższą część dachu. Punkty 1’ i 2’ jest to kalenica. Ona oczywiście musi być równoległa do okapu. To co jest pod prostą X12 to można powiedzieć jest widok z góry na nasz dach. Natomiast obszar nad X12 to widok z boku, dzięki temu będzie widać na rysunku kąt krawędzi narożnej.
Kolejny krok – rzutujemy!
Następnie musimy przenieść punkty charakterystyczne na drugą stronę. Z tego powodu robimy rzutujące (cienkie linie) od punktu 1’ i 2’, a następnie korzystamy z prostej, ustawionej pod kątem. Przykładamy ją do punktu A’’=B’’. W miejscu, w którym ona przetnie rzutujące (cienkie linie) wychodzące z punktu 1’ i 2’ otrzymamy punkty 1’’ i 2’’.
Zadanie rozwiązanie.
Zadanie 2: Dach z komplikacjami – dla prawdziwych mistrzów
W drugim zadaniu chodzi dokładnie o to samo tylko układ jest trochę bardziej skomplikowany. Spójrz na rysunek poniżej:
Dwusieczne znów w grze
Rysunek wygląda tak jak byśmy mieli nałożone dwa prostokąty na siebie. Od czego zaczynamy zadanie? Schemat działania cały czas jest taki sam. Najpierw robimy dwusieczne wszystkich kątów.
A teraz zastanówmy się co się stanie, gdy zacznie padać deszcz? Oczywiście cała woda będzie musiała wędrować do okapu. Na dachu nie może być ani jednego miejsca, gdzie woda by się gdzieś zbierała. Narysujmy strzałkami jak woda będzie przemieszczała się po dachu.
A co, jeśli dach ma przybudówkę?
Te dwusieczne układają nam się już w sensowną całość. No prawie, bo jeszcze nie do końca wiemy co zrobić, jak połączyć dach z przybudówki. Tutaj jeszcze nie wiemy jak sobie z tym poradzić. Dlatego w tym miejscu jeszcze nie połączyłem tych linii.
Jak to można ustalić? W tym momencie przydadzą się te strzałeczki odnoszące się do odpływu deszczu z połaci.
Zasada jest taka, że bierzemy 2 najbliższe strzałeczki (kolor czerwony na rysunku powyżej) będące na sąsiadujących ze sobą połaciach dachów. Robimy między nimi dwusieczną kąta. A następnie wstawiamy taką dwusieczną w zielony punkt, bo on na pewno należy do jednej i drugiej połaci dachu. To samo robimy po drugiej stronie. Dzięki temu widzimy w jaki sposób połączyć jedną połać z drugą, gdzie musi być między nimi krawędź.
Dach z każdej strony – teraz to bułka z masłem!
Przerzucenie widoku z góry na widok od boku znając kąt dachu to już bułka z masłem. Poniżej rozwiązanie.
Jeśli dalej masz problem z rysowaniem dachu, nie martw się! Mam dla Ciebie wsparcie w formie filmu, który znajdziesz na moim kanale na YouTube: Jak narysować dach – poradnik dla początkujących.
A jeśli chcesz więcej zadań, zajrzyj do mojego kursu: Geometria wykreślna – kurs dla każdego.